Publiceren in WordPress

Inleiding

Wordpress is één van de meest populaire CMS systemen om (gratis) een website mee te maken, het heeft wereldwijd een marktaandaal van ca 60%.
Veel gemeenten maken ook gebruik van WordPress voor hun website. Voor deze gemeenten staat hieronder een instructie om - met behulp van de ANBI-publicatietool - de ANBI cijfers van uw gemeente in het standaard ANBI-formaat op een WordpPress site te publiceren.

Lees eerst het artikel over de ANBI-publicatietool.

ANBI-publicatietool

Voordat u de ANBI-publicatietool kunt gebruiken op uw website moeten er in FRIS bepaalde zaken gereld zijn. Zie hier voor uitleg.
Ook moet u de ANBI-publicatietool handleiding downloaden uit FRIS. De informatie die hierin staat is specifiek voor uw gemeente/college en heeft u nodig om succesvol te kunnen publiceren op uw site.

Installatie in WordPress

Deze instructie is gebaseerd op WordPress 5.2.2 maar is voor elke actuele versie en taal bruikbaar.
U heeft de ANBI-publicatietool handleiding gedownload en beschikbaar.

Om de ANBI-publicatietool in te kunnen zetten moet u op de website van uw gemeente een script en een link (iframe) plaatsen op de door u gewenste (ANBI) pagina.
Dit script moet in het <head> gedeelte van uw pagina worden geplaatst, de link naar de iframe in de <body>.

Plugin installeren

Zonder handmatig ingrijpen kunt u in WordPress geen informatie plaatsen in de <head> van een pagina. Gelukkig is daar een plugin voor die dat toch eenvoudig mogelijk maakt.
Er is een ruime keuze aan plugins voor WordPress die dit kunnen verzorgen, wellicht heeft u er al eentje geïnstalleerd. Dan kunt u met onderstaande instructie verder.

Onze keuze is gevallen op de plugin Header and Footer Scripts, een eenvoudige, goed onderhouden plugin (open source).

Instructies:
  • Login in uw WordPress website met een administrator rol.
  • Klik in het menu op Plugins.
  • Klik vervolgens op Add New (of het Nederlanstalige equivalent).
  • Vul in het zoekvenster in: Header and Footer Scripts en klik bij de (juiste) plugin op de knop Install Now.
  • De zojuist geïnstalleerde plugin 'Header and Footer Scripts' staat nu in de lijst met plugins maar moet nog geactiveerd worden. Klik op de knop Activate.

Pagina inrichten

We gaan nu in de gewenst ANBI-pagina van uw website het script en de link naar de iframe uit de ANBI-publicatietool handleiding opnemen.
In de 'ANBI-publicatietool handleiding' staat onder andere het volgende: De gegevens onder Stap 1 en Stap 2 hebben we straks nodig.

Instructies:
  • Klik in uw website in het menu op Pages.
    Voor deze instructie hebben we een pagina (Page) aangemaakt met de naam 'ANBI-pagina'. Klik op de knop Edit.
  • De plugin die we hierboven hebben geïnstalleerd, plaats een blok onderin de pagina. In dit blok kunnen we - (alleen) voor déze pagina - extra informatie in de <head> plaatsen.
    Plak in dit schermpje de code zoals vermeld onder Stap 1 van uw ANBI-publicatietool handleiding (deze code is voor elke gemeente hetzelfde).
    Probeer regelafbreking (wordwrap) te voorkomen.
    <script type="text/javascript" src="https://fris.pkn.nl/anbi/iframe-loader.js"></script>.

    Vervolgens moeten we de code zoals vermeld onder Stap 2 van uw ANBI-publicatietool handleiding plaatsen in de pagina.

  • Klik in de tekst van uw website waaronder de verkorte ANBI-rapportage uit FRIS moet worden opgenomen in de pagina.
    In dit voorbeeld staat niet de juiste tekst, zie voor de juiste tekst hier.
    Wij kiezen ervoor om een nieuwe paragraaf aan te maken onder de bestaande.
  • De code zoals vermeld onder 'Stap 2' moeten we invoeren in de zogenaamde HTML-mode van WordPress.
    Selecteer de HTML-mode zoals hieronder weergegeven: Het tekstblok wordt nu getoond in de zogenaamde HTML-mode.
  • Plak nu de code zoals vermeld onder Stap 2 van uw ANBI-publicatietool handleiding in dit blok.
    Deze code is voor elke gemeente verschillend!
  • Bewaar nu alles met de knop Update, waarna onze demo-pagina er als volgt uitziet.

Als aan alle randvoorwaarden is voldaan, dan plaatst FRIS een verkorte ANBI-rapportage op uw website.

Als er een foutmelding wordt getoond kunt u hier kijken naar de oorzaak.
Zorg er wel voor dat de rest van uw ANBI-pagina aan de richtlijnen voldoet.